Lokálka Pňovany - Bezdružice

Den lokálky 2003

Kokašice
Den lokálky do Bezdružic se konal v sobotu 3. května 2003. Členové sdružení Plzeňská dráha za drobné výpomoci členů Společnosti pro veřejnou dopravu již v pátek odpoledne uklidili bývalou čekárnu a dopravní místnost na nádraží v Kokašicích. V čekárně pak byla instalována výstava fotografií zobrazující nejen minulost a současnost lokálky, ale také historické památky a hezká zákoutí kraje. Výstavu nepřímo doplnila tabla Společnosti pro veřejnou dopravu, na kterých její členové informovali o své činnosti se zvláštním zřetelem na záchranu trolejbusového provozu v nedalekých Mariánských Lázních.
V podvečer jsme se přesunuli do Bezdružic, kam kolem 20 h přijel konvoj vozidel zajišťujících sobotní program. Počasí však nebylo vlídné, z plánovaného pečení buřtů sešlo a tak kdo nemusel zajišťovat posun, uchýlil se do hospůdky na večeři. Noc propršela a citelně se ochladilo, což nám, čundrákům uchýleným do sucha jednoho z přípojných vozů, nevadilo.
Bezdružice
Ráno však bylo o to horší, olověná obloha, studený vítr a slabý déšť příslib na hezky prožitou akci nedával. Naštěstí začal brzy fungovat vlakový bufet a zimu příjemně rozehnalo pár lopatek uhlí vhozených do kamen. V ranním parním vlaku do Pňovan moc cestujících nebylo, většinu z nich tvořili vandráci, kteří utíkali domů před ošklivým počasím. V dobře zásobeném a vyhřátém bufetovém voze bylo nakonec docela plno a veselo. V Cebivi jsme se s malým zpožděním vykřižovali s protijedoucím pravidelným vlakem vedeným historickou "Singrovkou" 820.100.
Po příjezdu do Pňovan před 11 hodinou dopolední následovalo zbrojení Kafemlejnku 310.072 vodou z přistaveného historického hasičského vozu. Rychlejší fotografové si zaběhli na pole před stanicí pro fotku přijíždějícího zvláštního vlaku od Plzně, vedeného další parní lokomotivou 475.111. I přes značně špatné počasí nakonec cestovalo parním vlakem do Bezdružic plno cestujících. Cestou se počasí vylepšilo a až na studený vítr bylo odpoledne docela příjemně.
Cebiv
Cebiv
Foto Míra Klas (3. 5. 2003)
Parní vlak po návratu z Pňovan třikrát svezl z Bezdružic do Kokašic zájemce o výstavu fotografií a svezení se starou šlapací drezínou. V Bezdružicích bylo možné navštívit vagón s výstavou historických pamětihodností pánů Simbartlových a vůz s provozním kolejištěm. Zcela přeplněná Singrovka nás vpodvečer odvezla z Bezdružic domů i s pěknými zážitky na jaro 2003 bezdružické lokálky.
Lokálka Pňovany - Bezdružice
M. Klas, webmaster: J. Šplíchal
vytvořeno: 30. 10. 2003 - aktualizace: 5. 5. 2006