Lokálka Pňovany - Bezdružice

Pochod za mašinkou do Bezdružic
aneb vítání jara na lokálce

Bezdružice
Na podzim 2012 sdružení Společnost pro veřejnou dopravu, ve spolupráci s městskými organizacemi, začalo připravovat výstavu s názvem Plzeň jede s Evropou. Populárně - naučná výstava se konala v dubnu 2013 v mázhausu plzeňské radnice a přinesla návštěvníkům srovnání úrovně dopravy jejich rodného města s vyspělou Evropou. Cestovalo se jak MHD, automobily, příměstskou železnicí, na jízdním kole i pěšky. Snahou organizátorů velmi dobře přijaté výstavy, však bylo ukázat moderní dopravu nejen na výstavních panelech. Proto byl připraven i tematický doprovodný program, v podobě Dne otevřených dveří na moderním dispečinku Plzeňských městských dopravních podniků, seznamovací jízda po nově otevřených cyklostezkách a beseda s dopravními odborníky.
Původní představy organizátorů o předváděcích jízdách moderní příměstské elektrické jednotky v Plzni vzaly z finančních důvodů brzy za své. Proto nakonec zvítězila myšlenka uspořádat netradiční jarní turistický pochod, spojený s výstavou vozidel v Bezdružicích. Na poslední chvíli, díky přímluvě krajského organizátora dopravy společnosti POVED, se podařilo vyjednat na trati Pňovany - Bezdružice mimořádné nasazení nejmodernější motorové jednotky PESA RegioShark (844.012). O náklady se společně podělily České dráhy a krajský úřad.
Pňovany Zastávka Strahov s pochodníky U Studánky lásky

Pochod za mašinkou do Bezdružic

A tak v sobotu 13. dubna 2013 mohlo na 70 účastníků vyrazit ze zastávky Strahov na první Pochod za mašinkou do Bezdružic, který nesl podtitulek vítání jara na lokálce. Pochodu sice příliš počasí nepřálo, jaro si dávalo načas a nikde nebylo zeleného lístečku. Naopak, místy se nacházely zbytky sněhu a ledu.
Z vlakové zastávky pochodníci prošli kolem Studánky lásky a přes Hradišťský vrch do Konstantinových Lázní. Po prohlídce hasičského muzea to byl již na nádraží do Bezdružic jen kousek. Na ty, kteří pochod úspěšně dokončili, zde čekalo malé pohoštění, včetně pečení špekáčků Globus na ohýnku. Poukázkou na občerstvení byla pohlednice s razítky, které se získaly pouze na startu pochodu a z kontrolního místa v Infocentru Konstantinovy Lázně. Pokud by někomu nestačil jen špekáček, na dobrý oběd bylo možné zajít do restaurace Jitřenka v K. Lázních, která při té příležitosti připravila turistické menu a poskytla pochodníkům slevu. Slevu na základním vstupném nabídnul také Wellness centr Konstantin. Pro děti byl na pochod připraven železničářský kvíz, vylosovaní pak získali knížku o bezdružické lokálce.
Pečení špekáčků bylo odměnou pro šťastně dorazivší pochodníky.
Pečení špekáčků bylo odměnou pro šťastně dorazivší pochodníky.
Foto M. Klas, 13. dubna 2013
V Bezdružicích na nádraží byla připravena výstavka historického motorového vozu a lokomotiv z místní výtopny. Díky probíhající brigádě mohli pochodníci nahlédnout i do budovaného Muzea železnice. Odpoledne se naštěstí ukázalo slunce, které svými nesmělými paprsky zpříjemnilo posezení u ohniště před výtopnou lokomotiv. Díky tomu, většina účastníků hodnotila pochod jako velmi povedený a již tehdy uzrálo rozhodnutí založit tradici pochodem vítat jaro na lokálce.

Poděkování

Pochod byl zorganizován Společností pro veřejnou dopravu a Plzeňskou dráhou, za finančního přispění města Bezdružice. Organizátoři děkují také Sdružení dobrovolných hasičů za otevření muzea v Konstantinových Lázních, MAS Český Západ za poskytnuté propagační materiály regionu, společnosti POVED a Českým drahám. Reklamní prostor pro plakáty akce poskytly ve svých vozidlech Plzeňské městské dopravní podniky.
Žralok ve stanici Kokašice, během cesty z Bezdružic do Plzně.
Žralok ve stanici Kokašice, během cesty z Bezdružic do Plzně.
Foto M. Klas, 13. dubna 2013
Lokálka Pňovany - Bezdružice
M. Klas, webmaster: J. Šplíchal
vytvořeno: 1. 9. 2013